19 November 2021

In exactly one year’s time, the biggest and best Rugby League World Cup in history will reach its thrilling climax in a showpiece weekend in Manchester featuring the wheelchair final followed by the double-header men’s and women’s final at Old Trafford. 

Today (November 19) Rugby League World Cup 2021 tournament organisers have confirmed the full revised 61 match schedule for the tournament in 2022.

Five weeks of world-class sporting action begins at St James’ Park, Newcastle on October 15 before Headingley Stadium, Leeds opens the women’s tournament on November 1 and a double-header at the iconic Copper Box, London kicks off the wheelchair event on November 3. Full schedule is available here.

Only five RLWC2021 fixtures (four match-days) have been affected during the rescheduling of 61 matches staged at 21 iconic venues, across 18 host towns and cities. These changes involve the switching of two fixtures between existing venues in Leeds and Hull and the relocation of fixtures from Anfield Stadium and M&S Bank Arena.

In the men’s tournament there will be one venue swap with the match between Australia and Fiji on the opening day (October 15) now taking place at Headingley Stadium, Leeds due to a clash with another event in Hull. In return, the MKM Stadium, Hull will now host New Zealand v Jamaica in Group C on October 22 – a fixture that was due to be played in Leeds.

Wigan’s DW Stadium will provide the stage for the double-header which features the second men’s quarter-final as well as England women v Canada women on November 5.

Manchester will create further sporting history by hosting all three tournament finals over a weekend of global Rugby League celebration. Manchester Central in the heart of the city centre will now host the wheelchair final on November 18. The following day (November 19) the showpiece men’s and women’s double-header final will take place at Old Trafford, Manchester.

All 32 teams across the 21 competing nations participating in the men’s, women’s and wheelchair tournaments have fully committed to the revised tournament schedule in 2022.

General admission tickets and hospitality for all 61 matches will be back on-sale from 9am GMT today in line with the full schedule reveal. Tickets can be purchased via: www.rlwc2021.com/tickets

Fans who have already purchased tickets for fixtures that have been changed will be contacted with information on their options from November 24. A dedicated refund window will be available from then until November 30.

Jon Dutton, RLWC2021 Chief Executive Officer, said:

“We have achieved our objective in delivering minimal disruption to the existing 61-match schedule and I want to place on record my thanks to all those who have made it possible.

“Every host town and city who joined us on this journey remains involved and they will set the stage for the very best that the sport has to offer. There are world class, compelling matches, across all three tournaments at some of the most iconic venues across England.

“We are delighted to make tickets available to purchase again and supporters can now look forward to being part of this unique global event. With match dates and locations confirmed, the excitement will only intensify as we look to the horizon and the biggest and best Rugby League World Cup.”

22 July 2021

The Australian Rugby League Commission (ARLC) and New Zealand Rugby League (NZRL) today informed the International Rugby League (IRL) and Rugby League World Cup (RLWC) organisers that Australia and New Zealand will not compete in a 2021 World Cup because of player welfare and safety concerns.

The ARLC and NZRL have again requested the RLWC2021 be postponed until 2022 to minimise risk of players contracting COVID-19 and ensure the best outcome for player wellbeing.

The decision to withdraw from the RLWC2021 comes after considering the risk of COVID-19 infection in the United Kingdom, the worsening environment in Australia and the time a majority of NRL Telstra Premiership players will spend away from home under strict biosecurity conditions prior to the World Cup. The ARLC and NZRL have resolved, that in the present environment the risks to athletes and officials travelling to the UK to participate in the tournament this year are too great, and it is unable to endorse Australia and New Zealand participating in the RLWC in 2021.

ARLC Chairman Peter V’landys AM said player wellbeing and safety must come first.

“Not participating in this year’s World Cup is not a decision the Commission has taken lightly, but we must put the best interests of our players and officials first. Protecting them is our absolute priority,’’ he said.

“In the current environment, the risks to the safety, health and wellbeing of the players and officials travelling from Australia to participate in the tournament this year are insurmountable. The majority of NRL players are currently living away from home under difficult biosecurity protocols. They would then be required to remain under protocols and away from home for the duration of the tournament before again quarantining on return to Australia. This is too much to ask our players and officials to do.

“We have again requested the IRL and Rugby League World Cup consider postponing the event until 2022 to enable all players to participate.”

NZRL CEO Greg Peters said the decision to withdraw was in the best interests of players and officials.

“The safety and wellbeing of our people is the main priority, and unfortunately, that cannot be guaranteed to our satisfaction,” he said.

“There are stark differences between how the pandemic is being managed in the UK compared to Australasia and recent developments have highlighted how quickly things can change.

“The tournament organisers have moved heaven and earth to make this work, so it is not an easy decision, but the Covid-19 situation in the UK shows no sign of improving, and it’s simply too unsafe to send teams and staff over.  

“We understand how disappointing this is for fans and those involved; however player and staff safety remains paramount.”

Australia will meet Fiji, Italy and Scotland in Group B, while New Zealand were drawn against Ireland, Jamaica and Lebanon in Group C and Tonga play Cook Islands, Papua New Guinea and Wales in Group D.

In the women’s tournament, New Zealand were drawn in the same pool as Australia in a massive boost for the likes of England and PNG.

However, most interest in the Throne Room at Buckingham Palace centred on which team Prince Harry picked as England’s opponents in the opening match on October 23, 2021. The match will be played at St James’ Park in Newcastle.

Tournament organisers couldn’t have hoped for a better outcome as Samoa have the potential to be a massive drawcard if Williams chooses to play for them.

 

 

World Cup pools

Men’s Group A – England, France, Greece, Samoa

The host nation narrowly lost the 2017 final 6-0 to Australia and would be expected to top their pool but Great Britain’s disastrous Southern Hemisphere tour at the end of last season and the retirement of Sam Burgess have raised concerns.

Samoa are the obvious threat but their only win since 2016 was a 24-6 defeat of PNG in last year’s Pacific Test.

Men’s Group B – Australia, Fiji, Italy, Scotland

It would take a stunning upset for the Kangaroos to fail to top their pool but Tonga showed what is possible by beating Australia last November in Auckland and Fiji aren’t too far behind.

The Bati have qualified for the semi-finals of the last three World Cups and will be battle-hardened by Tests against New Zealand and Tonga this year.

Scotland drew with New Zealand in 2016 and Samoa at the 2017 World Cup but its hard to see them or Italy making it out of their pool.

Men’s Group C – New Zealand, Ireland, Jamaica, Lebanon

This is probably the most wide-open pool, with the exception of the current No.1 ranked Kiwis.

Jamaica qualified for their first World Cup by beating the USA more than a year ago, while Lebanon are likely to field a young team after the retirements of Robbie Farah and Tim Mannah from the team that made the quarter-finals in 2017.

Ireland were unlucky not to have advanced to the 2017 quarter-finals in place of Samoa and would have under the format for the 2021 tournament.

However, the results in Group C are likely to come down to which of Ireland, Jamaica and Lebanon has the best heritage players to help claim second spot.

Men’s Group D – Tonga, PNG, Wales, Cook Islands

After beating Great Britain and Australia at the end of last season, as well as New Zealand at the 2017 World Cup, Tonga are aiming to win the 2021 tournament and few doubt they are capable.

Besides Tonga, Group D is also wide open as PNG beat Great Britain at the end of last season and Cook Islands have the potential to field a strong line-up if all of their heritage players make themselves available.

Wales have been disappointing in recent seasons but the tournament being in the UK will be of benefit to the Dragons.

Women’s Group A – England, Brazil, Canada, PNG

The Orchids, Ravens and Brasileiras would have been doing handstands after being drawn in Group A with England.

Brazil will meet the host nation in the opening game of the women’s World Cup at Emerald Headingley Stadium on November 9, 2021.

Women’s Group B – Australia, Cook Islands, France, New Zealand

Most interest in the women’s draw was always going to revolve around which side of the draw the Kiwi Ferns were in and France and the Cook Islands now face a tough World Cup campaign.

The Jillaroos are the defending World Cup champions and also won the 2013 final but New Zealand had won every tournament before that.

Wheelchair Group B – France, Wales, Scotland, USA

Defending World Cup winners France will meet Wales, Scotland and USA in pool B.

The 2021 World Cup is the first in which the men’s, women’s and wheelchair tournaments have been staged concurrently, with all three finals to be played on the same weekend.

 

Brad Walter – NRL

The confirmed squads for the RLWC2017 Men’s Tournament have been confirmed today. Get behind your Kiwis!


BUY YOUR TICKETS HERE

Pool A

Australia
1.Reagan Campbell-Gillard (Penrith Panthers), 2.Will Chambers (Melbourne Storm), 3.Boyd Cordner (Vice-Captain) (Sydney Roosters), 4.Cooper Cronk (Melbourne Storm), 5.Josh Dugan (St George Illawarra Dragons), 6.Tyson Frizell (St George Illawarra Dragons), 7.Dane Gagai (Newcastle Knights), ,8.Matt Gillett (Brisbane Broncos), 9.Wade Graham (Cronulla Sharks), 10.Valentine Holmes (Cronulla Sharks), 11.Ben Hunt (Brisbane Broncos), 12.Felise Kaufusi (Melbourne Storm), 13.David Klemmer (Canterbury Bulldogs), 14.Josh McGuire (Brisbane Broncos), 15.James Maloney (Cronulla Sharks), 16.Josh Mansour (Penrith Panthers), 17.Jordan McLean (Melbourne Storm), 18.Michael Morgan (North Queensland Cowboys), 19.Cameron Munster (Melbourne Storm), 20.Billy Slater (Melbourne Storm), 21.Cameron Smith (Captain) (Melbourne Storm), 22.Jake Trbojevic (Manly Sea Eagles), 23.Tom Trbojevic (Manly Sea Eagles), 24.Aaron Woods (Wests Tigers).

England
1.John Bateman (Wigan Warriors), 2.Kevin Brown (Warrington Wolves), 3.Sam Burgess (South Sydney Rabbitohs), 4.Thomas Burgess (South Sydney Rabbitohs), 5.Ben Currie (Warrington Wolves), 6.Luke Gale (Castleford Tigers), 7.James Graham (Canterbury Bulldogs), 8.Ryan Hall (Leeds Rhinos), 9.Chris Heighington (Cronulla Sharks), 10.Chris Hill (Warrington Wolves), 11.Josh Hodgson (Canberra Raiders), 12.Jonny Lomax (St Helens), 13.Jermaine McGillvary (Huddersfield Giants), 14.Mike McMeeken (Castleford Tigers), 15.Sean O’Loughlin (Captain) (Wigan Warriors), 16.Mark Percival (St Helens), 17.Stefan Ratchford (Warrington Wolves), 18.James Roby (St Helens), 19.Scott Taylor (Hull FC), 20.Alex Walmsley (St Helens), 21.Kallum Watkins (Leeds Rhinos), 22.Elliott Whitehead (Canberra Raiders), 23.Gareth Widdop (St George Illawarra Dragons), 24.George Williams (Wigan Warriors).

France
1.Bastien Ader (Toulouse Olympique), 2.Olivier Arnaud (SO Avignon XIII), 3.Lucas Albert (Catalans Dragons), 4.Jason Baitieri (Catalans Dragons), 5.William Barthau (Toulouse Olympique), 6.Guillaume Bonnet (SO Avignon XIII), 7.Julian Bousquet (Catalans Dragons), 8.Clement Boyer (Toulouse Olympique), 9.Damien Cardace (FC Lezignan), 10.Nabil Djalout (Catalans Dragons), 11.Theo Fages (Captain) (St Helens), 12.John Boudebza (London Harlequins), 13.Benjamin Garcia (Catalans Dragons), 14.Maxime Herold (XIII Limouxin), 15.Benjamin Jullien (Warrington Wolves), 16.Thibault Margalet (Catalans Dragons), 17.Anthony Maria (Toulouse Olympique), 18.Hakim Miloudi (Doncaster/Hull FC), 19.Mark Keirallah (Toulouse Olympique), 20.Roman Navarette (Catalans Dragons), 21.Eloi Pelissier (Leigh Centurions), 22.Mickael Rouch (XIII Limouxin), 23.Gadwin Springer (Castleford Tigers), 24.Fouad Yaha (Catalans Dragons).

Lebanon
1.Robbie Farah (Captain) (South Sydney Rabbitohs), 2.Mitchell Moses (Vice-Captain) (Parramatta Eels), 3.Danny Barakat (Wentworthville Magpies), 4.Jamie Clark (Auburn Warriors), 5.Adam Doueihi (South Sydney Rabbitohs), 6.James Elias (West Newcastle), 7.Ahmad Ellaz (Auburn Warriors), 8.Nick Kassis (Blacktown Workers), 9.Andrew Kazzi (Wests Tigers), 10.Anthony Layoun (Parramatta Eels), 11.Michael Lichaa (Canterbury Bulldogs), 12.Mitchell Mamary (Wentworthville Magpies), 13.Bilal Maarbani (Manly Sea Eagles), 14.Abbas Miski (North Sydney Bears), 15.Tim Mannah (Parramatta Eels), 16.Ray Moujalli (Canterbury Bulldogs), 17.Reece Robinson (unattached), 18.Travis Robinson (Newtown Jets), 19.Chris Saab (Blacktown Workers), 20.Raymond Sabat (Lycans FC), 21.Jaleel Seve-Derbas (Wests Tigers), 22.Elias Sukkar (Wentworthville Magpies), 23.Alex Twal (Wests Tigers), 24.Jason Wehbe (unattached).

Pool B

New Zealand
1.Nelson Asofa-Solomona (Melbourne Storm), 2.Gerard Beale (Cronulla Sharks), 3.Adam Blair (Captain) (Brisbane Broncos), 4.Kenneath Bromwich (Melbourne Storm), 5.Addin Fonua-Blake (Manly Sea Eagles), 6.Peta Hiku (Warrington Wolves), 7.Shaun Johnson (New Zealand Warriors), 8.Thomas Leuluai (Wigan Warriors), 9.Danny Levi (Newcastle Knights), 10.Isaac Liu (Sydney Roosters), 11.Simon Mannering (New Zealand Warriors), 12.Te Maire Martin (North Queensland Cowboys), 13.Jason Nightingale (St George Illawarra Dragons), 14.Kodi Nikorima (Brisbane Broncos), 15.Russell Packer (St George Illawarra Dragons), 16.Jordan Rapana (Canberra Raiders), 17.Brad Takairangi (Parramatta Eels), 18.Joseph Tapine (Canberra Raiders), 19.Martin Taupau (Manly Sea Eagles), 20.Elijah Taylor (Wests Tigers), 21.Roger Tuivasa-Sheck (New Zealand Warriors), 22.Jared Waerea-Hargreaves (Sydney Roosters), 23.Dallin Watene-Zelezniak (Penrith Panthers), 24.Dean Whare (Penrith Panthers).

Samoa
1.Frank Pritchard (Captain) (Parramatta Eels), 2.Bunty Afoa (NZ Warriors), 3.Leeson Ah Mau (St George Illawarra Dragons), 4.Fa’amanu Brown (Cronulla Sharks), 5.Herman Ese’ese (Brisbane Broncos), 6.Pita Godinet (Manly Sea Eagles), 7.Tim Lafai (St George Illawarra Dragons), 8.Joseph Leilua (Canberra Raiders), 9.Ricky Leutele (Cronulla Sharks), 10.Sam Lisone (NZ Warriors), 11.Jarome Luai (Penrith Panthers), 12.Suaia Matagi (Parramatta Eels), 13.Peter Mata’utia (Newcastle Knights), 14.Ken Maumalo (NZ Warriors), 15.Zane Musgrove (South Sydney Rabbitohs), 16.Josh Papalii (Canberra Raiders), 17.Joseph Paulo (Canberra Raiders), 18.Junior Paulo (Cronulla Sharks), 19.Ben Roberts (Castleford Tigers), 20.Sam Tagataese (Cronulla Sharks), 21.Jazz Tevaga (NZ Warriors), 22.Young Tonumaipea (Melbourne Storm), 23.Frank Winterstein (Manly Sea Eagles), 24.Matthew Wright (Manly Sea Eagles).

Scotland
1.Alex Walker (London Broncos), 2.Andrew Bentley (Toulouse Olympique), 3.Ben Hellewell (London Broncos), 4.Ben Kavanagh (Hull KR), 5.Brandan Wilkinson (Bradford Bulls), 6.Callum Phillips (Workington Town), 7.Dale Ferguson (Huddersfield Giants), 8.Danny Addy (Hull KR), 9.Danny Brough (Captain) (Huddersfield Giants), 10.David Scott (Batley Bulldogs), 11.Frankie Mariano (Featherstone Rovers), 12.James Bell (NZ Warriors), 13.Jarred Anderson (Sydney Roosters), 14.Johnny Walker (Darlington Point Roosters), 15.Kane Bentley (Toulouse Olympique), 16.Kieran Moran (Hull KR), 17.Lachlan Stein (Penrith Panthers), 18.Lewis Tierney (Wigan Warriors), 19.Luke Douglas (St Helens), 20.Matthew Russell (Warrington Wolves), 21.Oscar Thomas (Bradford Bulls), 22.Ryan Brierley (Toronto Wolfpack), 23.Sam Brooks (Featherstone Rovers), 24.Shane Toal (Barrow Raiders).

Tonga
1.Andrew Fifita (Cronulla Sharks), 2.Mahe Fonua (Hull FC), 3.David Fusitu’a (NZ Warriors), 4.Siliva Havili (St George Illawarra Dragons), 5.Ata Hingano (NZ Warriors), 6.Will Hopoate (Canterbury Bulldogs), 7.Konrad Hurrell (Gold Coast Titans), 8.Michael Jennings (Parramatta Eels), 9.Solomone Kata (NZ Warriros), 10.Sione Katoa (Penrith Panthers), 11.Samisoni Langi (Leigh Centurions), 12.Tuimoala Lolohea (Wests Tigers), 13.Sika Manu (Hull FC), 14.Manu Ma’u (Parramatta Eels), 15.Sam Moa (Catalans Dragons), 16.Ben Murdoch Masila (Salford Red Devils), 17.Joe Ofahengaue (Brisbane Broncos), 18.Tevita Pangai jnr (Brisbane Broncos), 19.Ukuma Ta’ai (Huddersfield Giants), 20.Sio Siua Taukieaho (Sydney Roosters), 21.Jason Taumalolo (North Queensland Cowboys), 22.Peni Terepo (Parramatta Eels), 23.Daniel Tupou (Sydney Roosters), 24.Manu Vatuvei (Salford Red Devils).

Pool C

Papua New Guinea
1.David Mead (Captain), Brisbane Broncos), 2.Ase Boas (Vice-Captain) (PNG Hunters), 3.Enoch Maki (PNG Hunters), 4.Garry Lo (Sheffield Eagles), 5.James Segeyaro (Cronulla Sharks), 6.Justin Olam (Melbourne Storm/Sunshine Coast Falcons), 7.Kato Ottio (Canberra Raiders), 8.Kurt Baptiste (Canberra Raiders), 9.Lachlan Lam (Sydney Roosters), 10.Luke Page (Burleigh Bears), 11.Moses Meninga (PNG Hunters), 12.Nene MacDonald (St. George Illawarra Dragons), 13.Nixon Put (PNG Hunters), 14.Paul Aiton (Catalan Dragons), 15.Rhyse Martin (Canterbury Bulldogs), 16.Rod Griffin (Canterbury Bulldogs), 17.Stanton Albert (PNG Hunters), 18.Stargroth Amean (PNG Hunters), 19.Thompson Teteh (Redcliffe Dolphins), 20.Wartovo Puara Jnr (PNG Hunters), 21.Wellington Albert (PNG Hunters), 22.Watson Boas (PNG Hunters), 23.Willie Minoga (PNG Hunters).

Ireland
1.Liam Finn (Captain) (Wakefield Trinity), 2.Scott Grix (Vice-Captain) (Wakefield Trinity), 3.James Hasson (Wakefield Trinity), 4.Kyle Amor (St Helens), 5.Liam Kay (Toronto Wolfpack), 6.Will Hope (Sheffield Eagles), 7.Oliver Roberts (Huddersfield Giants), 8.Ed Chamberlain (Widnes Vikings), 9.George King (Warrington Wolves), 10.Joe Keyes (Bradford Bulls), 11.Joe Philbin (Warrington Wolves), 12.Jack Higginson (Wigan Warriors), 13.Anthony Mullally (Leeds Rhinos), 14.Tyrone McCarthy (Salford Red Devils), 15.Brad Singleton (Leeds Rhinos), 16.Micky McIlorum (Wigan Warriors), 17.Louie McCarthy-Scarsbrook (St Helens), 18.Api Pewhairangi (London Broncos), 19.Matty Hadden (Rochdale Hornets), 20.Shannon McDonnell (Camden Rams), 21.Michael Morgan (Canterbury Bulldogs), 22.Casey Dunne (Athboy Longhorns), 23.James Kelly (Sheffield Eagles), 24.Alan McMahon (Waterford Vikings).

Wales
1.Courtney Davies (Gloucestershire All Golds), 2.Steve Parry (Gloucestershire All Golds), 3.Chester Butler (Halifax), 4.Danny Ansell (Hunslet), 5.Sam Hopkins (Leigh Centurions), 6.Michael Channing (London Broncos), 7.Ben Evans (London Broncos), 8.Dalton Grant (London Broncos), 9.Elliot Kear (Vice-Captain) (London Broncos), 10.Rhys Williams (London Broncos), 11.Matty Barron (Newcastle Thunder), 12.Joe Burke (Oldham Roughyeds), 13.Gavin Bennion (Rochdale Hornets), 14.Craig Kopczak (Captain) (Salford Red Devils), 15.Matty Fozard (Sheffield Eagles), 16.Andrew Gay (South Wales Ironmen), 17.Christiaan Roets (South Wales Ironmen), 18.Regan Grace (St Helens), 19.Morgan Knowles (St Helens), 20.Ben Morris (St Helens), 21.Rhodri Lloyd (Swinton Lions), 22.Josh Ralph (Tweed Heads Seagulls), 23.Phil Joseph (Vice-Captain) (Workington Town), 24.Matty Seamark (Wynnum Manly Seagulls).

Pool D

Fiji
1.Kane Evans (Sydney Roosters), 2.Salesi Faingaa (Parramatta Eels), 3.Jarryd Hayne (Gold Coast Titans), 4.Tui Kamikamica (Melbourne Storm/Sunshine Coast Falcons), 5.Viliame Kikau (Penrith Panthers), 6.Apisai Koroisau (Manly Sea Eagles), 7.Joe Lovadua (St George Illawarra Dragons), 8.Henry Raiwalui (Mounties), 9.Taane Milne (St George lIlawarra Dragons), 10.Sitiveni Moceidreke (South Sydney Rabbitohs/North Sydney Bears), 11.Marcelo Montoya (Canterbury Bulldogs), 12.Kevin Naiqama (Captain) (Wests Tigers), 13.Ben Nakubuwai (Gold Coast Titans/Tweed Heads Seagulls), 14.Mikaele Ravalawa (Canberra Raiders), 15.Junior Roqica (London Broncos), 16.Jacob Saifiti (Newcastle Knights), 17.Ashton Sims (Warrington Wolves), 18.Korbin Sims (Brisbane Broncos), 19.Pio Seci (Nabua Broncos), 20.James Storer (Port Kembla Blacks), 21.Akuila Uate (Manly-Sea Eagles), 22.Eloni Vunakece (Sydney Roosters/ Wyong Roos), 23.Suliasi Vunivalu (Melbourne Storm), 24.Brayden Wiliame (Catalans Dragons).

Italy
1.Daniel Alvaro (Parramatta Eels), 2.Mirco Bergamasco (Saluzzo Roosters), 3.Nathan Brown (Parramatta Eels), 4.Christophe Calegari (Palau XIII Broncos), 5.Terry Campese Queanbeyan Blues), 6.Justin Castellaro (Northern Pride), 7.Chris Centrone (Wyong Roos), 8.Geole Cellurino (Saluzzo Roosters/Tully Tigers), 9.Mason Cerruto (Penrith Panthers), 10.Ryan Ghietti (Northern Pride), 11.Gavin Hiscox (Central Qld Capras), 12.Jack Johns (Newcastle Knights), 13.Richard Lepori (Oldham Roughyeds), 14.Josh Mantellato (Wyong Roos), 15.Mark Minichiello (Captain) (Hull FC), 16.Nathan Milone (Wests Tigers), 17.Joel Riethmuller (Northern Pride), 18.Brendan Santi (Sydney Roosters/Wyong Roos), 19.James Tedesco (Vice-Captain) (Wests Tigers), 20.Joel Tramontana (Canterbury Bulldogs), 21.Paul Vaughan (St George Illawarra Dragons), 22.Jayden Walker (Cronulla Sharks), 23.Colin Wilkie (Northern Pride), 24.Shannon Wakeman (Huddersfield Giants).

USA
1.Jonathan Taylor Alley (Central Florida Warriors), 2.Ryan Burroughs (Toronto Wolfpack), 3.Charles ‘CJ’ Cortalano (White Plains Wombats), 4.Joseph Eichner (Toronto Wolfpack), 5.Bureta Faraimo (NZ Warriors), 6.Gabriel Farley (Philadelphia Fight), 7.Kristian Freed (White Plains Wombats), 8.Daniel Howard (Wentworthville Magpies), 9.Stephen Howard (Mounties), 10.Martwain Johnston (Delaware Black Foxes), 11.Andrew Kneisly (Philadelphia Fight), 12.Corey Makelim (Mounties), 13.Fotukava ‘Hiko’ Malu (Atlanta Rhinos), 14.David Marando (Belrose Eagles), 15.Nicholas Newlin (Atlanta Rhinos), 16.Mark Offerdahl (Captain) (London Broncos), 17.Edward Pettybourne (Tweed Heads Seagulls), 18.Joshua Rice (New York Knights), 19.Matthew Shipway (South Newcastle), 20.Samuel Tochtermann-Talbott (Tweed Heads Seagulls), 21.David Ulch (Tampa Mayhem), 22.Taioalo Junior Vaivai (Illawarra Wests Devils), 23.Matthew Walsh (White Plains Wombats)